Wycinanie / cięcie ploterowe
Ploter to sterowane komputerowo urządzenie elektroniczne wyposażone w najwyższej precyzji elementy mechaniczne. Zasadniczo dzielimy plotery na te z głowicą wleczoną lub aktywną. Zasada działania ploterów jest bardzo prosta: aby uzyskać zamierzony efekt, konieczny jest komputer i odpowiednie oprogramowanie do tworzenia i obróbki projektów – w tym wypadku grafik wektorowych. Najpopularniejsze programy do projektowania tego typu grafik to CorelDRAW lub Adobe Illustrator.
Odpowiednio przygotowana grafika przesyłana jest do plotera tnącego (link), który odpowiednio wcześniej przygotowany (docisk noża, szybkość cięcia, przygotowanie folii do cięcia) może przystąpić do pracy.
W ploterach z głowicą wleczoną to przesuwający się materiał decyduje u odpowiednim ułożeniu noża tnącego. W ploterach z głowicą aktywną, uchodzących za te o większych możliwościach, głowica noża jest wyposażona w dodatkowy silnik obracający nóż w odpowiednim kierunku. Ze względu na przewidywaną dużą różnorodność zastosowań plotery wyposażone są w rozbudowany system umożliwiający wprowadzanie i modyfikację parametrów optymalizujących wyniki pracy. Parametry wprowadza się poprzez wbudowany panel sterujący lub z komputera, wykorzystując do tego specjalny, przeznaczony do konkretnego plotera program do zarządzania jego parametrami nastawnymi.
Urządzenia te są stosowane do cięcia folii samoprzylepnych, folii maskujących, odblaskowych oraz do kreślenia szablonów przy użyciu pisaków.
Plotery tnące są podstawowym narzędziem dla firm reklamowych, drukarni wielkoformatowych oraz pracowni kamieniarskich.
Wycinanie po obrysie.
Elementem pośrednim między programem, w jakim powstał projekt, a ploterem jest specjalistyczne oprogramowanie zwane sterownikiem, którego zadanie polega na tłumaczeniu zawartych w projekcie wytycznych na instrukcje zrozumiałe dla plotera. Część z nich steruje pracą odpowiednich silniczków odpowiedzialnych za kontrolowane przemieszczanie głowicy wykonawczej zgodnie z projektem, inne decydują o czynnościach wykonywanych przez głowice w określonych punktach. Wycinanie po obrysie daje nam możliwość wykonania etykiet o określonym kształcie na zadrukowanych wcześniej papierach lub foliach. Dzięki tej opcji możemy folię naciąć, perforować lub wręcz przeciąć na wylot, uzyskując gotowe etykiety. Specjalne czytniki znajdujące się przy głowicy noża odczytują pasery z zadrukowanego materiału i po odpowiednim przetworzeniu danych ploter przystępuje do pracy, wycinając etykiety z chirurgiczną wręcz precyzją.
Wszystkie najnowsze plotery tnące Summa (sprawdź tą stronę), jakie znajdziesz w naszej ofercie, wyposażone są w system OPOS umożliwiający wycinanie po obrysie. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami poszczególnych modeli.